Petr je dlouholetý konzultant společnosti Symphera a svou celou profesní kariéru věnuje projektovému řízení a agilitě. V poslední době především školí frameworky Scrum a SAFe, koučuje a mentoruje agilní týmy či vlaky a triby a konzultuje v oblasti agilního produktového managementu. Ve všem, co Petr školí a konzultuje, čerpá z reálné praxe v rolích Scrum mastera, Release Train Engineera, SAFe Program Consultant, agilního kouče či projektového manažera. Petr je také spoluzakladatelem Agile Race a zakladatelem a čestným předsedou Studentského klubu projektového řízení.
S tím, jak se firmy Agilizují a nejsou to ostrůvky v IT, které jedou podle prapodivné metodiky SCRUM, roste hromadná poptávka po Agilních koučích a Scrum Masterech. Kulturní aspekt Agilních metod spočívá v samořízení týmů. Místo centrální koordinační role PM je tu rozdělená odpovědnost mezi PO, tým a AC/SM. Co s projekťáky, kteří byli často ve firmách stěžejní rolí? Je vhodné posunout PM do role AC/SM? Je tam možné najít typologickou a mindsetovou shodu?
Tento “workshop” bychom netradičně koncipovali jako diskusi “kruh v kruhu.” Do vnitřního kruhu pozveme zkušené lidi z praxe, kteří mají k tématu co říct a nasdílet. Zároveň necháme volné židličky pro někoho z “vnějšího kruhu”, kdo chce položit dotaz nebo se zapojit do diskuse přímo ve vnitřním kruhu. Anebo může jen poslouchat.
Pokud vás toto téma zajímá, přijměte, prosím, pozvání do naší diskuse.
Jste v managementu a možná to znáte. Nefunkční týmy, inovace jdou pomalu, organizace je roztříštěná na části s mnoha třecími plochami a občas přestáváte věřit, že vám agilita může pomoci. Je pravda, že velké množství agilních týmů má problémy. A to mnohdy i přesto, že mohou mít Scrum Mastera zkušeného v metodikách a za sebou několik let praxe v agilitě.
Agilní týmy se v současnosti běžně pohybují ve vysoce komplexním prostředí mezi programy, projekty, škálovanou agilitou, DevOps procesy, infrastrukturními limity a tam Scrum Masteři a jasně definované metodiky často přestávají stačit. Kompetence, které potřebují, jdou daleko za jejich rámec a mnohdy překračují i agilitu samotnou.
To, co takové týmy a vaše organizace potřebují, není Scrum Master s lepší znalostí Scrumu, ale multikompetenční role – tzv. Scrum Master 2.0. Pojďte s námi v interaktivním workshopu poznat jeho potřebné kompetence a způsob práce. Odnesete si seznam toho, co máte chtít, abyste s komplexitou dokázali lépe pracovat.