Petr je dlouholetý konzultant společnosti Symphera a svou celou profesní kariéru věnuje projektovému řízení a agilitě. V poslední době především školí frameworky Scrum a SAFe, koučuje a mentoruje agilní týmy či vlaky a triby a konzultuje v oblasti agilního produktového managementu. Ve všem, co Petr školí a konzultuje, čerpá z reálné praxe v rolích Scrum mastera, Release Train Engineera, SAFe Program Consultant, agilního kouče či projektového manažera. Petr je také spoluzakladatelem Agile Race a zakladatelem a čestným předsedou Studentského klubu projektového řízení.
Petr Martinásek se zabývá agilitou, řízením projektů, Leadershipem a procesy přes 10 let. Vyznačuje se obrovskou dávkou nadšení a pozitivního myšlení, které je extrémně nakažlivé. I proto se zaměřuje na motivaci a vedení lidí. Miluje výzvy a setkávání s novými lidmi. Neustále přichází s inovativními řešeními, které týmy a firmy posouvají na další level.
Poslední dobou se Petr zaměřuje na uplatňování agilních myšlenek a principů v ne IT světe ale ve výrobním prostředí.
Agilní kouč, který se podílel na agilní transformaci ING v Nizozemí, působil jako lead coach na transformaci pojišťovny OHRA, spolupracoval s Arie van Bennekumem (spoluautor Agilního manifesta), vytvořil a vedl komunitu agilních koučů v České spořitelně a nyní pomáhá s agilní transformací společností T-Mobile a Slovak Telekom. Agilitu nevidí jako něco dogmatického, ale jako způsob, jak být flexibilnější na trhu a jak mít spokojenější a tím pádem efektivnější zaměstnance. V lednu 2020 založil společnost Agile academy specializující se na vzdělávání v oblasti agility.
Přes 10 let se baví budováním týmů od příspěvkových organizací až po korporátní sféru.Prošel 5-ti letým psychoterapeutickým výcvikem a jeho vášní je krom agility budování firemní kultury partnerství a spolupráce. Má dar silné empatie a autenticity, kterým pomáhá lidem odhodit obranné štíty a odemknout skrytý potenciál. Nejraději pracuje ve skupinových workshopech, kde díky dovednosti číst mezi řádky a práci s psychodynamikou skupiny dokáže rozkrývat témata atakující základní postoje, hodnoty a přesvědčení.
Před 20 lety jsem začal svou kariéru v IT jako Java developer a později jako Project Manager. Díky úspěšným globálním dodávkám jsme v roce 2006 založili náš tým Agilních koučů, abychom předávali úspěšné (Agilní) praktiky dalším týmům. V roce 2010 – 2013 jsem se byl součástí Scandinavian IT Clusteru, kde si lidé z různých společností a akademici vyměňovali zkušenosti, jak škálovat Agile v korporacích. V roce 2013 jsme založili vlastní poradenskou společnost zaměřenou již nejen na IT. Později jsme spoluzakládali nebo investovali do start-upů. Také jsme spoluzaložili několik produktů na platformě Red Button, jako například Red Button EDU kde moderuji pořad Agile Talks.
S tím, jak se firmy Agilizují a nejsou to ostrůvky v IT, které jedou podle prapodivné metodiky SCRUM, roste hromadná poptávka po Agilních koučích a Scrum Masterech. Kulturní aspekt Agilních metod spočívá v samořízení týmů. Místo centrální koordinační role PM je tu rozdělená odpovědnost mezi PO, tým a AC/SM. Co s projekťáky, kteří byli často ve firmách stěžejní rolí? Je vhodné posunout PM do role AC/SM? Je tam možné najít typologickou a mindsetovou shodu?
Tento “workshop” bychom netradičně koncipovali jako diskusi “kruh v kruhu.” Do vnitřního kruhu pozveme zkušené lidi z praxe, kteří mají k tématu co říct a nasdílet. Zároveň necháme volné židličky pro někoho z “vnějšího kruhu”, kdo chce položit dotaz nebo se zapojit do diskuse přímo ve vnitřním kruhu. Anebo může jen poslouchat.
Pokud vás toto téma zajímá, přijměte, prosím, pozvání do naší diskuse.